Muammer Kaddafi ve Renk Teorisi

    Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin ülkesinde isyanlar başlamadan sadece iki gün evvel (13 Şubat 2011) yaptığı konuşmadan bir kesit.

    Her ne kadar taht düşkünü bir zalim kral olsa da Kaddafi; diğer Arap devletlerinin ve özellikle Körfez Rejimlerinin kral ve liderleri gibi kansız ve onursuz değildi. Son dönemde İran merkezli direniş eksenine yakınlaşması ve Suud Kralı ile tartışması; Amerika ve "Stratejik Ortak"larının Kaddafi'yi "dengesiz" birisi olarak görüp devirmesi için yeterli bir gerekçe olmuştu.

    Muammer Kaddafi, ülkesinde protesto ve isyanlar başlamadan yalnızca iki gün önce yaptığı bu konuşmada (kendi istihbarat ajanlarından aldığı bilgilere dayandığından olsa gerek) ağzındaki baklayı kısmen çıkarmış ve uluslararası çapta dönen dolapları anlatmış ve Amerikancı İslamın yapısına ve sözde cihadlarını hangi ülkelerde açtıklarına dikkat çekmiştir.

    Bu ibret-âmiz videonun sonunda Kaddafi, İsrail ile ilişkilerini normalleştiren körfez ülkelerine sayıyor. Ve Mısır, Lübnan, Libya ve Ürdün'deki tüm Filistin asıllıların -silahsız bir şekilde- Filistin'e doğru yürümesini istiyor. Tıpkı Hamas'ın şimdi düzenlediği "Büyük Dönüş Yürüyüşleri" gibi. Ve bunun Filistin davasına daha çok destek kazandıracağını tahmin ediyor.
100%
  3
  0
Yorum Alanı 0Yorum Yapılmış
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, aparat.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.