• youtube

İslamda Örtünme Şekilleri

  Şehit Dr. Ali Şeriati, İslam fıkhındaki örtünmenin, geleneksel örtünme ile karıştırıldığının altını çiziyor. Ve, muhafazakarların, sadece çador ve çarşaf gibi geleneksel hicap şekillerini savunup maalesef diğer örtünme şekillerine karşı çıktıklarını.. Sözüm ona akılcı ve aydınların da çarşafa saldırmak isterken, genel olarak hicabı hedef aldıklarını söylüyor.

  Bu iki kesim de bilmelidir ki; şer'i ve akli delilleri ola hicap İslami bir meseledir. Ve İslami asıl olarak hicabın felsefesi (ve kapanması gereken avretler) değişmez, sabittir. Ancak, örtünmenin şekli, atmosferlere, ülkelere, milletlere ve zamanlara göre değişebilir.
100%
  1
  0
Yorum Alanı 1Yorum Yapılmış
 1. avatar
    admin 13/06/2017 05:14:26

  Aydınlar(?) beğenmedikleri geleneksel hicaba (çador veya çarşaf veya başka bir hicab şekli) karşı çıkmak isterlerken (ki bu konudaki geleneksel hicab kötü bir şey değildir) hicab kavramına tamamen karşı çıkıyor ve hamle ediyorlar.

  Muhafazakârlar(?) da, geleneksel hicabı, tek hicab şekli olarak görüp, sadece onu savunuyor ve İslam fıkhına yine uygun olan diğer hicab şekillerine karşı çıkıyorlar.

  İki kesim de, geleneksel hicabın tek hicab şekli olmadığını bilmelidir. Evet; hicabın aslı ile (ki fıkıhda kuralları belirlidir) çelişmediği müddetçe geleneksel veya farklı hicab türlerinin giyinilmesinde sakınca yoktur.

  İki grubun da, “Ya geleneksel hicap, ya da hiç!” anlayışı yanlıştır.

  Konu üzerine araştırma yapıp daha fazla bilgi edinmek için lütfen, Dr. Ali Şeriati’nin videoda değindiği, Ayetullah Murtaza Mutahhari’nin “Hicab (Örtünmenin Felsefesi)” adlı kitabına müracaat ediniz.

Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, aparat.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.