• youtube

İmam Zeynel Abidin, Yezid’in Sarayında!

  Şehitlerin Efendisi Hazreti İmam Hüseyin (a.s) ve yârenleri Kerbela'da şehit edilmiştir.

  Ancak hastalığından ötürü savaşamayan İmam Zeynel Abidin (a.s) hayatta kalır ve Yezid'in sarayına tutsak olarak getirilir.

  Hazreti İmam (a.s) orada bir konuşma yapar. İşte o konuşmadan bir kesit:

  Beni tanıyan tanır. Tanımayanlara ise hasebimi ve nesebimi tanıtayım.

  Ben Mekke ve Mina'nın oğluyum. Ben Zemzem ve Safa'nın oğluyum.

  Ben Hacer'ül-Esved'i ridasıyla yerine bırakan kimsenin oğluyum. Ben örtü ve rida giyinenlerin en hayırlısının oğluyum. Ben nalın giyen ve yalın ayak gezenlerin en hayırlısının oğluyum. Ben tavaf edenlerin ve saiy yapanların en hayırlısının oğluyum. Ben Hacc edenlerin ve telbiye getirenlerin en hayırlısının oğluyum. Ben Burak sırtında göğe yükseltilenin oğluyum. Ben bir gece vakti Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya yürütülenin oğluyum. Ben, Cebrail'in sidretu'l-münteha'ya götürdüğü Peygamberin oğluyum. Ben, yaklaşan, ardından sarkan ve iki yay (kabe kavseyn) gibi yakınlaşanın oğluyum. Ben gökteki meleklerin namazda kendisine uyduğu insanın oğluyum. Ben, Celil olan Allah'ın vahyetmek istediğini vahyettiğinin oğluyum. Evet! Ben, Muhammed Mustafa'nın (s.a.a) oğluyum!

  Ve ben Aliy'yül-Murtaza'nın oğluyum! "La ilahe illallah" deyinceye kadar insanların (kibirli) burunlarına vuranın oğluyum. Ben, Resulullah'ın önünde iki kılıçla savaşanın oğluyum. İki mızrak kullananın oğluyum. İki defa hicret edenin oğluyum. (Peygamber'e) iki kez biat eden, iki kıbleye taraf namaz kılan, Bedir ve Huneyn'de savaşan, ve bir göz açıp kapama ânı kadar da olsa kısa bir süreliğine Allah'ı inkâr etmemiş olanın oğluyum. Cebrail'in koruduğu, Mikâil'in yâr olduğu şahsın oğluyum. Müslümanların hamisinin;  Marikin (dinden çıkanlar), Nakisin (biatlerini bozanlar) ve Kasitin (yoldan sapanlar)a karşı savaşan, ve düşman olanlara karşı cihad edenin oğluyum. Mü'minlerden Allah ve Resulü'nün çağrısına ilk icabet edenin oğluyum. Sabikin (öncü)lerin ilkinin, müşriklerin belini kıranın, ve münafıklara taraf atılmış Allah oku olanın oğluyum. İbadet edenlerin hikmetli dili, Allah dininin yardımcısı, ve Allah'ın (mü'minlere) veliyy-i emr'i olan hikmet bahçesinin oğluyum. Ben, çok bağışta bulunan, dayanıklı, razı, zeki yiğit, put kıran, hizipleri ayıran ve düşmanı dağıtanın oğluyum. En azimli olani saygın kişinin oğluyum. En kararlı, en gözüpek kişiydi o. Güçlü bir aslandı. Savaşlarda pehlivanların kalplerine korku salar, onu görünce düşman çil sürüsü gibi dağılırdı. Yenilmez kahramandı o. Hicaz yiğidi, Irak savaşçısı, Mekki ve Medeni, Bedri ve Uhudi, Şeceri ve Muhaciri, Arapların efendisi, yılanlara karşı aslandı o.  İki meş'arin varisi, sıbteyn (iki torun) olan Hasan ve Hüseyin'in babası. İşte odur benim dedem, Ali bin Ebu Talib!

  Ve ben, Fatümetu'z-Zehra'nın oğluyum. Ben, kadınların efendisinin oğluyum. Ben, temiz ve pâk olanın oğluyum. Ben, Resul'ün ciğerpâresinin oğluyum.

  Ve..

  Ben..

  Ben, kanına boyanan kimsenin oğluyum. Ben bu kesik başın sahibinin, Kerbela kurbanının oğluyum.
100%
  1
  0
Yorum Alanı 0Yorum Yapılmış
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, aparat.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Yeni Kaynak.com sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunabilirler.